NAGC’nin Corona Günlerinde Özel Yeteneklilere Destek Sağlama Rehberi

Okullar bir anda kapandı. Rutinlerimiz bozuldu. Aile üyelerimiz üzgün, hasta veya korkmuş durumda olabilir. Medya tamamen kriz haberleriyle dolu. Çocuklarımızın dünyaları normalden farklılaştı.

Bu pandemi sırasında, özel yetenekli çocuklar özellikle de normal koşullar altında da yoğun tepkiler verenler ve iki kere farklı bireyler, anksiyete veya yoğun duygulanım yaşayabilirler. Çoğu aile evde – belki de TV’lerde veya akıllı telefonlarında tıkılıp kaldı- bu yüzden uyumsuzluğa, duygusal yoğunluk veya kaygıya yatkınlığı olanlar için çok az kaçış yolu var.

Özel yetenekli çocuklar COVID-19 hakkındaki bilgileri bilişsel olarak işleyebilse de, bazıları için duygusal veya sosyal beceriler gibi diğer gelişim alanlarının o kadar gelişmiş olmadığını hatırlamak önemlidir. Kendi aileleri için korkarken veya başkalarının yemek bulmakta zorluk çektiğini farkettiklerinde, hasta olabilir ve / veya bunu anlayamayabiliriz. Duygular ve hassasiyetler en kötü senaryolara doğru hızla gidebilir.

Bununla birlikte, özel yetenekli çocukların ve gençlerin bulunduğu aileler, duygu yoğunluklarını ve endişeleri, sağlıklı bir şekilde yönetebilir ve enerjilerini kendileri ve toplumda pozitif bir hava yaratmaya destek sağlamak için yönlendirebilir.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Leave a Reply